Milyen típusú műszempilla ragasztó a legjobb választás kezdőként és milyet válassz haladóként? Mit tehetsz ha allergiás vagy a műszempilla ragasztóra? Hogyan tudsz szuper tartós szetteket készíteni? Ebben a bejegyzésben összeszedtük az összes fontos információt amit érdemes megvizsgálnod a tökéletes műszempilla ragasztó kiválasztásakor. Megosztjuk, hogy mi segít a tökéletes műszempilla ragasztó kiválasztásában, valamint eloszlatjuk a műszempilla ragasztókkal kapcsolatos tévhiteket és hibás feltételezéseket.
1. Műszempilla ragasztók típusai
Manapság már a hazai piacon is rengeteg műszempilla márka van akik többféle műszempilla ragasztót árulnak. Ahhoz, hogy a bőség zavarában ki tudd választani a számodra tökéletes ragasztót/ragasztókat hosszú tesztelések nélkül, meg kell vizsgálnod, hogy számodra milyen feltételeknek kell teljesülnie.
1.1. Műszempilla ragasztók kezdőknek és haladóknak
El kell fogadnod, hogy minden műszempilla stylistnak más a tempója, más sebességgel dolgozunk, ehhez pedig a megfelelő száradási idejű ragasztó kiválasztása az egyik legfontosabb szempont. Kezdőként főleg a lassabb műszempilla ragasztók lesznek megfelelőek a számodra, később aztán a munkatempód gyorsaságával a gyorsabb műszempilla ragasztók kerülnek előtérbe.
Fontos tehát, hogy ismerd a munkádat és ismerd a sebességed. Attól még, hogy egy ragasztó túl lassú vagy túl gyors nem feltétlenül rossz, csak éppen a te körülményeidhez nem tökéletes. Kezdőknek a Shadow műszempilla ragasztónkat szoktuk ajánlani, ami magas páratartalom esetén is rendkívül jól működik és kimondottan egy lassabb műszempilla ragasztónak számít. Haladóbbaknak ajánljuk Carbon műszempilla ragasztónkat, Master műszempilla ragasztónkat pedig kimondottan a profi szempilla stylistok részére fejlesztettük ki.
1.2. Színtelen és fekete ragasztók
Műszempilla ragasztók esetén megkülönböztetünk színtelen, fekete, illetve színes ragasztókat. A színes műszempilla ragasztók kevésbé elterjedtek, azonban léteznek például kék, vagy lila, színtelenre száradó ragasztók is. Ezek főleg azoknak lehetnek hasznosak, akik színtelen ragasztót szeretnének használni, de nehezen látják a ragasztócseppeket a pillán, és emiatt könnyen túl sokat vesznek fel a ragasztóból, vagy bele mártják a csipeszüket és ez összetapadásokhoz vezethet.
A színtelen műszempilla ragasztók főleg színes, vagy ombre műszempillák esetén lesznek nagyon hasznosak. A fekete műszempilla ragasztók színes szettek esetén takarhatják a színeket, még az átlátszó ragasztók kiemelik azokat.
1.3. UV vagy hagyományos műszempilla ragasztó?
Az UV technológia elterjedésével lassan elkezdtek háttérbe szorulni a hagyományos műszempilla ragasztók, sokan azonban még mindig tartanak az UV fénytől és annak káros hatásaitól, mind vendégként, mind szempilla építőként.
Az UV műszempilla ragasztók legnagyobb előnye, hogy a kötésüket nem befolyásolja a páratartalom és a hőmérséklet, a ragasztó szinte azonnal megköt az UV lámpa fényére, így nincs a ragasztónak kipárolgása. UV Black műszempilla ragasztónkat fekete műszempillák esetén, UV Clear műszempilla ragasztónkat pedig fekete és színes műszempillák applikálása esetén egyaránt tudjuk ajánlani.
A hagyományos műszempilla ragasztók mellett szól, hogy nem kell hozzá UV lámpa, így az UV fény hatásaitól nem kell félni, illetve nem kell összehangolni a kezeteket a lábakkal a pedál használatakor. Nagy hátrány azonban a hagyományos ragasztók esetén, hogy a szalonokra általában jellemző változó pára és hőmérséklet nagyban befolyásolja a ragasztók kötési idejét és tartósságát. A ragasztók kötéséhez szükséges, irritáló hatású cianoakrilát kipárolgása hosszabb ideig tart, illetve ezen ragasztók teljes kötési ideje sokszor 24 óra, ami alatt a szettet védeni kell a víztől. Vannak továbbá hagyományos ragasztók, amik formaldehidet tartalmaznak, ami szintén veszélyes a vendégekre.
A PMMA vagy MMA is sok hagyományos ragasztóban megtalálható. Ez a legirritatívabb akrilát típus, ezért csak kis mennyiségben rakják bele a ragasztókba. Mivel a leggyorsabb akrillát, ezzel gyorsítják meg a ragasztók kötési idejét. A 0,3 másodperc kötési idejű ragasztókat azért nem ajánlom, mert magas százalékban tartalmazhatnak PMMA-t vagy MMA-t, emiatt sokkal irritatívabbak és a szaguk is általában szúrósabb. A hazai piacon lévő extrém gyors ragasztók közül egyedül a Master ragasztónk nem tartalmazza ezt az anyagot, mégis gyors a kötése. Az UV ragasztók nem tartalmazzák ezt az anyagot.
2. A műszempilla ragasztók helyes használatának kulcsfontosságú lépései
Mielőtt műszempilla ragasztók tesztelésébe kezdesz, elengedhetetlen, hogy tisztában légy a műszempilla ragasztók helyes használatával. Nem fogod tudni meghatározni, hogy az adott ragasztó tartós vagy hatékony-e a számodra, ha az alapvető előkészítési lépéseket nem végzed el az építéskor, illetve ha a vendéged nem tartja be a műszempillák tisztítására vonatkozó, alapvető higiéniai feltételeket.
2.1. Szempillák előkészítése
A szempillák előkészítését egy jó alapoktatás első napján megtanítja az oktató. A műszempilla sampon elengedhetetlen használata mellett tisztában kell lenned, hogy mikor használj Primert előkészítéskor és mikor nincsen rá szükséged. A szempilla csíkot, a ragasztó tulajdonságainak kiegészítéseképpen elő tudod készíteni Superbonder & Speedup segítségével, amivel a műszempilla ragasztó kötési idejét, valamint a szett tartósságát tudod befolyásolni.
2.2. A ragasztó használata
A műszempilla ragasztó felvitele, valamint a megfelelő ragasztóhasználat szintén az alapoktatás témája. A ragasztóval kapcsolatos alapvető elméleti és gyakorlati tudás nélkül a tökéletes műszempilla ragasztó kiválasztása nem lehetséges.
Ha úgy érzed, hogy hiányosságaid vannak a fenti témákban, vagy csak most tanulnál műszempillásnak és az első képzésed előtt állsz, akkor jó szívvel ajánljuk műszempilla képzéseinket. Minden műszempilla képzést igyekeztünk úgy összeállítani, hogy a lehető legtöbb tudást tudjuk átadni neked. Akár VIP, akár csoportos oktatást választasz, biztosan hasznos tudásra teszel szert nálunk. A képzéseinkről bővebben a www.oktatas.dreamlashes.hu oldalon olvashatsz.
2.3. Száradási és kötési idő
A műszempilla ragasztó száradási ideje normál ragasztó esetén függ a ragasztó gyorsaságától, valamint a pára és hőmérséklettől. Hagyományos műszempilla ragasztó esetén a teljes kötési idő 24 óra.
UV műszempilla ragasztó esetén a teljes kötési idő közel azonos a száradási idővel, tehát nincs kipárolgás.
2.4. Műszempillák utóápolása
Ha jó szempilla stylist szeretnél lenni, akkor az utóápolás betartatásával kapcsolatban szigorúnak kell lenned a vendégeiddel szemben. A szemek megfelelő higiéniájának megléte, a mindennapi samponos mosás és tisztítás elengedhetetlen ha tartós és egészséges pillákat szeretnél építeni. A vendégekkel meg kell értetned, hogy a szempillák samponos tisztítása a műszempillák tartósságát nem veszélyezteti. Egy jól előkészített és felépített szett nem hullhat a rendszeres samponos tisztítástól, azonban a letapadt kosz és sminkmaradványoktól igen. Fel kell hívnod továbbá a figyelmet, hogy a műszempillák tisztításának elhanyagolása hamar a saját pillaállomány hullásához, atkák elszaporodásához a szempillatöveken, valamint gyulladáshoz és a szemhéjak dagadásához vezet.
Írd bele a házirendedbe, hogy a szempillák utóápolása feltétele a szolgáltatásnak és ha egy vendég nem hajlandó betartani inkább búcsúzzatok el egymástól. Te sem szeretnéd ha az ilyen vendégek kitennének egy lejárató csoportba, hogy kihullottak a pillái, vagy bedagadtak a szemei, miközben egyértelműen az utóápolás hiányáról van szó.
3. Gyakori problémák műszempilla ragasztókkal kapcsolatban
3.1. Allergia
A műszempilla ragasztókban található cianoakrilát allergizáló hatású. Az allergia jelentkezhet a vendégnél és a műszempilla stylistnál is egyaránt. A hagyományos ragasztó kötésekor kipárolgó gőz irritálhatja az orrnyálkahártyákat, valamint az allergiás vendégek szemhéjának bedagadását okozza.
Allergia esetén az UV ragasztók egy fokkal jobb megoldást nyújthatnak, hiszen a kötés azonnali, így a cianoakrilát kipárolgása kevésbé irritál. Tudnod kell azonban, hogy nincs olyan, hogy hipoallergén ragasztó, hiszen a kötéshez kell a cianoakrilát. A „hipoallergén” vagy „antiallergén” elnevezésü ragasztók kevésbé irritatívak, azonban sokkal lassabb a kötési idejük és mivel kis mennyiségben tartalmazzák az akrilátot akár már egy hét után is szükséges lehet tölteni vagy építeni a szempillát, mivel sokkal gyorsabban hullik majd. Az a vendég aki erősen allergiás a cianoakrilátra, annak nem fogsz tudni jó ragasztót találni a jelenlegi piacon.
3.2. Irritáció
Ha csak irritációról van szó és a vendég nem allergiás, akkor az feltételezhetően nem a ragasztó hibája lesz. Az irritációt több hiba is okozhatja amit a stylist elront: összetapadt szálak, túl sok ragasztó használata, túl rövid építési távolság, túl vastag szempillák építése túl nagy volume pillákhoz.
Ha ezek a hibák fennállnak, akkor szintén nem fogsz találni tökéletes műszempilla ragasztót magadnak, illetve a vendégeid saját pillaállományát is hamar tönkreteszed.
3.3. Leoldás
Minden cianoakrilát kötőanyagú ragasztót le lehet oldani, mindegy, hogy UV vagy hagyományos ragasztóról van szó. Ha gondjaid vannak a műszempillák leoldásával, az nagy valószínűséggel az oldószer hibája. Ha egy igazán jó oldószert keresel, akkor a Dreamlashes krémes oldószerünket jó szívvel tudjuk ajánlani.
4. Tippek és trükkök a műszempilla ragasztókkal kapcsolatban
4.1. Ragasztók megfelelő tárolása
Minden műszempilla ragasztó szavatosságát nagyban ki tudja tolni ha felbontás előtt hűtőben van tárolva. Legtöbb esetben ezt a gyártó elő is írja, ha mégsem akkor érdemes megjegyezned.
4.2. Mi a teendő ha a műszempilla ragasztód már nem működik?
Ha a kedvenc hagyományos műszempilla ragasztód nem köt megfelelően vagy a tartóssággal kapcsolatban problémák adódtak akkor több dolgot is érdemes megvizsgálnod mielőtt a gyártóhoz fordulnál.
A szalon klímája az időjárással együtt folyamatosan változhat, így elengedhetetlen egy Digitális pára- és hőmérő megléte. Ha a szalon körülményei megváltoztak, akkor a hagyományos ragasztód is másképpen fog viselkedni. Használhatsz kötésgyorsítót a ragasztó tulajdonságainak javítása érdekében, párásítót a pára növeléséhez, vagy klímát a párátlanításhoz és a hőmérséklet beállításához. Ha nagyon sokat változik a szalon klímája, érdemes lehet többfajta ragasztót használnod a különböző klímákra. Nyáron általában magasabb a páratartalom, télen pedig alacsonyabb így két különböző ragasztót is használnod kell majd.
Arra is oda kell figyelned ha párásító készüléket használsz, hogy azt ne közvetlen a ragasztó csepped mellett tedd, a klíma, a fűtő test szintén ne közvetlenül a ragasztócsepped mellett legyen.
5. Miért annyira fontos tehát a tökéletes műszempilla ragasztó kiválasztása?
Összefoglalva tehát a tökéletes műszempilla ragasztó kiválasztása rendkívül fontos, azonban nem egyszerű. A műszempilla ragasztó kiválasztásakor a fent felsoroltak alapján megállapítható, hogy csak az árat figyelembe véve nem fogunk tudni jó döntést hozni. Csak az alapján sem fogsz tudni jó ragasztót választani, hogy valaki azt ajánlotta, mert lehet teljesen más tempóban dolgozik és mások a körülményei.
Az „olcsó húsnak sokszor híg a leve”, viszont az olcsó ragasztónak még hígabb. A legfőbb szempont mindig a tartósság és a használhatóság legyen. Ha úgy érzed, hogy elméleti vagy gyakorlati hiányosságaid vannak, igyekezz minél előbb pótolni azokat. 😉